Tecno Camon 12
- Model: Camon 12
- Brand: Tecno
- Rating: 4.37 out of 5 (27 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2019
- Dimensions: 166 x 75.8 x 8.2 mm
- Weight: 170.7 g
- Chipset: Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.52 inches
- Battery: 4000 mAh
- Rear camera: Triple, 16MP
- Front camera: Single, 16MP
🛒 BUY
Compare Tecno Camon 12 with other models:
Tecno Camon 12 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2019, August |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.54 in (166 mm) |
| Width | 2.98 in ( 75.8 mm) |
| Depth | 0.32 in ( 8.2 mm) |
| Weight | 6.02 oz (170.7 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Dawn Blue, Dark Jade, Sky Cyan |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.52 in |
| Screen Area | 102.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Points per inch | 269 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 81.6% |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
|
| GPU | - PowerVR GE8320 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSD (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 9.0 (Pie); HIOS 5.5 |
| User Interface | HIOS 5.5 |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-16 MP, PDAF |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -16 MP, f/1.8 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Charging | - |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Tecno Camon 12 VS Infinix Hot 7 Pro
- Tecno Camon 12 VS Tecno Spark 8C
- Tecno Camon 12 VS Oppo A3s
- Tecno Camon 12 VS Xiaomi Redmi 6A
- Tecno Camon 12 VS Oppo A9 (2020)
- Tecno Camon 12 VS TECNO Pop 1s
- Tecno Camon 12 VS vivo Y20
- Tecno Camon 12 VS Blackview Shark 9
- Tecno Camon 12 VS Tecno Tecno Spark Go 2020
- Tecno Camon 12 VS Infinix Hot 7
Description of the Tecno Camon 12 Specs
The Tecno Camon 12 is a dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) smartphone that was released in August 2019. It boasts a large 6.52-inch IPS LCD capacitive touchscreen with a resolution of 720 x 1600 pixels, providing a crisp and vibrant display at a 269 PPI density.
Tecno Camon 12 video reviews
Tecno Camon 12 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!

Tecno Spark 8C
Infinix Hot 8
Samsung Galaxy S8
Tecno Pop 4
Tecno Spark 7
Apple iPhone 7