Tecno Spark Go
- Model: Spark Go
- Brand: Tecno
- Rating: 3.89 out of 5 (28 votes)
- Price: 100 EUR
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 167.7 x 77.9 x 8 mm
- Weight: 194 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.75 inches
- Battery: 6000 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Tecno Spark Go with other models:
Tecno Spark Go specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Tecno Spark 40 5G |
| Launch date | 2025, August 14 |
Price
| First price | 100 EUR |
Design
| Height | 6.6 in (167.7 mm) |
| Width | 3.07 in (77.9 mm) |
| Depth | 0.31 in (8 mm) |
| Weight | 6.84 oz (194 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Colors | Sky Blue, Ink Black, Turquoise Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.75 in |
| Screen Area | 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Points per inch | 260 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.2% |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 15, HIOS 15 |
| User Interface | HIOS 15 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Tecno Spark Go VS Xiaomi Redmi Note 8
- Tecno Spark Go VS Yezz Art 3S
- Tecno Spark Go VS Samsung Galaxy A21s
- Tecno Spark Go VS Xiaomi Redmi 9A
- Tecno Spark Go VS Xiaomi Redmi 9C
- Tecno Spark Go VS Samsung Galaxy Note 9
- Tecno Spark Go VS Samsung Galaxy S7 edge
- Tecno Spark Go VS Honor 8X
- Tecno Spark Go VS Samsung Galaxy A03 Core
- Tecno Spark Go VS Samsung Galaxy A21
Description of the Tecno Spark Go Specs
The TECNO Spark Go is a smartphone released in August 2019, featuring a removable Li-Ion 3000mAh battery, dual SIM capability, and a PowerVR GE8320 GPU. It is powered by the Mediatek MT6761 Helio A22 chipset, with a quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 CPU, and comes in two versions: one with 16GB of internal memory and 1GB of RAM, and another with 16GB of internal memory and 2GB of RAM. For expandable storage, it supports microSD cards of up to 256 GB.
Tecno Spark Go video reviews
Tecno Spark Go Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!

Huawei Y7 Prime