Infinix Note 12 Pro 5G
- Model: Note 12 Pro 5G
- Brand: Infinix
- Rating: 3.85 out of 5 (40 votes)
- Price: 220 EUR
- Year of manufacture: 2022
- Dimensions: 164.7 x 76.9 x 8 mm
- Weight: 188 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: AMOLED 6.7 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Triple, 108MP
- Front camera: Single, 16MP
🛒 BUY
Compare Infinix Note 12 Pro 5G with other models:
Infinix Note 12 Pro 5G specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2022, July 08 |
Price
| First price | 220 EUR |
Design
| Height | 6.48 in (164.7 mm) |
| Width | 3.03 in ( 76.9 mm) |
| Depth | 0.31 in ( 8 mm) |
| Weight | 6.63 oz (188 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant |
|
| Colors | Black, White |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.7 in |
| Screen Area | 108.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 393 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 85.6% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Additional Features | -600 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 12 Snow Cone |
| User Interface | Android 12, XOS 10.6 |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-108 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -16 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 -5G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Po, non-removable |
| Charging | -Fast Charging 33W |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | |
| Others |
-dual speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Antutu Score
| Antutu 9 Score | 355763 (Position 648 out of 1347) |
See the page Infinix Note 12 Pro 5G Antutu where you will find details about the Antutu result of the device, rankings, and similar models |
|
This model is often compared with:
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Infinix Note 12i
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Tecno Camon 18 P
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Tecno Pova 5G
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Xiaomi Poco X4 Pro 5G
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Tecno Pova 4 Pro
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Samsung Galaxy A32
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Infinix Note 12 G96
- Infinix Note 12 Pro 5G VS Infinix Note 12 5G
Infinix Note 12 Pro 5G video reviews
Infinix Note 12 Pro 5G Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!

Umidigi A13 Pro Max