Samsung Galaxy F05
- Model: Galaxy F05
- Brand: Samsung
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 90 EUR
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 168.8 x 78.2 x 8.8 mm
- Weight: 195 g
- Chipset: Mediatek Helio G85 (12 nm)
- Built-in memory:
- Screen: 6.7 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Samsung Galaxy F05 with other models:
Samsung Galaxy F05 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, September 17 |
Price
| First price | 90 EUR |
Design
| Height | 6.65 in (168.8 mm) |
| Width | 3.08 in (78.2 mm) |
| Depth | 0.35 in (8.8 mm) |
| Weight | 6.88 oz (195 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Water resistant |
|
| Colors | Twilight Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | |
| Size | 6.7 in |
| Screen Area | 108.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Points per inch | 262 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 82.1% |
| Additional Features | - |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G85 (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G52 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, up to 2 major Android upgrades, One UI Core 6.0 |
| User Interface | up to 2 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0 |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE |
| SAR | 0.46 W/kg (head) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging | -25W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio |
Sensors
Accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Samsung Galaxy F05 VS vivo Y18t
- Samsung Galaxy F05 VS Umidigi Bison 2 Pro
- Samsung Galaxy F05 VS Motorola Edge 30 Fusion
- Samsung Galaxy F05 VS Motorola Moto E15
- Samsung Galaxy F05 VS Oppo Find X8 Pro
- Samsung Galaxy F05 VS Motorola Edge 30 Neo
- Samsung Galaxy F05 VS Motorola Moto G60
- Samsung Galaxy F05 VS Motorola Moto G56
- Samsung Galaxy F05 VS itel Power 70
- Samsung Galaxy F05 VS Xiaomi Redmi Note 14 4G
Samsung Galaxy F05 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
