Samsung Galaxy M55s
- Model: Galaxy M55s
- Brand: Samsung
- Rating: 1.75 out of 5 (4 votes)
- Price: ₹ 19,99
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 163.9 x 76.5 x 7.8 mm
- Weight: 180 g
- Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: Super AMOLED+ 6.7 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Triple, 50MP
- Front camera: Single, 50MP
🛒 BUY
Compare Samsung Galaxy M55s with other models:
Samsung Galaxy M55s specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, September 24 |
Price
| First price | ₹ 19,99 |
Design
| Height | 6.45 in (163.9 mm) |
| Width | 3.01 in (76.5 mm) |
| Depth | 0.31 in (7.8 mm) |
| Weight | 6.35 oz (180 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Thunder Black, Coral Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | Super AMOLED+ |
| Size | 6.7 in |
| Screen Area | 108.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 393 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 86.4% |
| Additional Features | -120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
|
| GPU | - Adreno 644 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| User Interface | up to 4 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/2.4, (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR | 0.93 W/kg (head) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging | -45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Samsung Galaxy M55s VS Umidigi Bison 2 Pro
- Samsung Galaxy M55s VS Tecno Spark 10 Pro
- Samsung Galaxy M55s VS TCL 503
- Samsung Galaxy M55s VS Xiaomi Redmi A3 Pro
- Samsung Galaxy M55s VS vivo Y18t
- Samsung Galaxy M55s VS Honor X8b
- Samsung Galaxy M55s VS Xiaomi Poco X7 Pro
- Samsung Galaxy M55s VS Tecno Camon 30 4G
- Samsung Galaxy M55s VS Xiaomi Redmi Note 14 (China)
- Samsung Galaxy M55s VS Realme C33
Samsung Galaxy M55s Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
