Xiaomi Redmi Note 14 Pro+
- Model: Redmi Note 14 Pro+
- Brand: Xiaomi
- Rating: 4.00 out of 5 (2 votes)
- Price: 240 EUR
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 162.5 x 74.7 x 8.7 mm
- Weight: 210.8 g
- Chipset: Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: AMOLED 6.67 inches
- Battery: 6200 mAh
- Rear camera: Triple, 50MP
- Front camera: Single, 20MP
🛒 BUY
Compare Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ with other models:
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, September 26 |
Price
| First price | 240 EUR |
Design
| Height | 6.4 in (162.5 mm) |
| Width | 2.94 in (74.7 mm) |
| Depth | 0.34 in (8.7 mm) |
| Weight | 7.44 oz (210.8 grams) |
| Water resistant | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 2m for 24 hours) |
| Colors | Black, White, Green, Phantom Purple |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.4 cm2 |
| Resolution | 1220 x 2712 px |
| Points per inch | 446 PPI |
| Color Depth | 68B |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 88.5% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Additional Features | -120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
|
| GPU | - Adreno 710 (940 MHz) |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| User Interface | up to 3 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| DxOMark Rating | 118 (Position out of 303) |
| DxOMark Photos | 125 |
| DxOMark Video | 119 |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -20 MP, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 - China -4G - 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - China -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA - China |
|
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 6200 mAh |
| Type | Si/C, non-removable |
| Charging | -90W Fast charging, Power Delivery |
Audio
| Headphone Jack | |
| Radio | |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Umidigi Bison 2 Pro
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Xiaomi Poco M5s
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Xiaomi Poco X4 Pro 5G
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Huawei nova Y91
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Honor 90 Lite
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS vivo Y18t
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Samsung Galaxy A54 5G
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Samsung Galaxy A52 5G
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Huawei nova 12i
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ VS Tecno Spark 20 Pro+
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
