Xiaomi Redmi Note 14
- Model: Redmi Note 14
- Brand: Xiaomi
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 200 EUR
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 162.4 x 75.7 x 8 mm
- Weight: 190 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.67 inches
- Battery: 5110 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 20MP
🛒 BUY
Compare Xiaomi Redmi Note 14 with other models:
Xiaomi Redmi Note 14 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Not to be confused with Xiaomi Redmi Note 14 for China |
| Launch date | 2024, December 09 |
Price
| First price | 200 EUR |
Design
| Height | 6.39 in (162.4 mm) |
| Width | 2.98 in (75.7 mm) |
| Depth | 0.31 in (8 mm) |
| Weight | 6.7 oz (190 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic back |
| Water resistant | IP64, dust and water resistant |
| Colors | Titan Black, Mystique White, Phantom Purple |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 395 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 87.4% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Additional Features | -120Hz, HDR10+, 2100 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - IMG BXM-8-256 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, HyperOS |
| User Interface | HyperOS |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -20 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5110 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging | -45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Xiaomi Redmi Note 14 (China)
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Xiaomi Redmi Note 14S
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Realme 14 Pro Lite
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Tecno Camon 40
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Motorola Moto G Power (2025)
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Honor X8b
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Umidigi Bison 2 Pro
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Oppo A80
- Xiaomi Redmi Note 14 VS Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
- Xiaomi Redmi Note 14 VS itel Power 70
Xiaomi Redmi Note 14 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
