vivo Y300 Plus
- Model: Y300 Plus
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 260 EUR
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 164.4 x 74.9 x 7.5 mm
- Weight: 172 g
- Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare vivo Y300 Plus with other models:
vivo Y300 Plus specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as vivo Y300+ |
| Launch date | 2024, October 16 |
Price
| First price | 260 EUR |
Design
| Height | 6.47 in (164.4 mm) |
| Width | 2.95 in (74.9 mm) |
| Depth | 0.3 in (7.5 mm) |
| Weight | 6.07 oz (172 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic back or glass back, plastic frame |
| Water resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Colors | Silk black, Silk green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 111.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 388 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 90.1% |
| Additional Features | -120Hz, 1300 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
|
| GPU | - Adreno 619 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, Funtouch 14 |
| User Interface | Funtouch 14 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR | 0.95 W/kg (head) 0.91 W/kg (body) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging |
-44W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- vivo Y300 Plus VS Umidigi Bison 2 Pro
- vivo Y300 Plus VS vivo Y18t
- vivo Y300 Plus VS Xiaomi Redmi 9
- vivo Y300 Plus VS Samsung Galaxy M55s
- vivo Y300 Plus VS Tecno Camon 40 Pro
- vivo Y300 Plus VS ZTE Blade A35
- vivo Y300 Plus VS Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
- vivo Y300 Plus VS itel A70
- vivo Y300 Plus VS ZTE Blade A75 4G
- vivo Y300 Plus VS ZTE Blade V70 Design
vivo Y300 Plus Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
