Samsung Galaxy Z Fold Special
- Model: Galaxy Z Fold Special
- Brand: Samsung
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 1870 EUR
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 157.9 x 142.6 x 4.9 mm
- Weight: 236 g
- Chipset: Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
- Built-in memory:
- Screen: Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2 8 inches
- Battery: 4400 mAh
- Rear camera: Triple, 200MP
- Front camera: Single, 4MP
🛒 BUY
Compare Samsung Galaxy Z Fold Special with other models:
Samsung Galaxy Z Fold Special specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Samsung Galaxy Z Fold SE, Samsung Galaxy Z Fold Special Edition |
| Launch date | 2024, October 21 |
Price
| First price | 1870 EUR |
Design
| Height | 6.22 in (157.9 mm) |
| Width | 5.61 in (142.6 mm) |
| Depth | 0.19 in (4.9 mm) |
| Weight | 8.32 oz (236 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Water resistant | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2 |
| Size | 8 in |
| Screen Area | 205.3 cm2 |
| Resolution | 1968 x 2184 px |
| Points per inch | 367 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 91.2% |
| Additional Features | -120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
|
| CPU | - 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
|
| GPU | - Adreno 750 (1 GHz) |
|
Memory
| Internal Memory | 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
| User Interface | up to 7 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-200 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 -5G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR | 0.66 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Battery
| Capacity | 4400 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging |
-25W Fast charging, Quick Charge 2.0, 50% in 30 min |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-High-bitrate audio support -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Other specifications
| Others |
-Samsung DeX (desktop experience support) |
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS itel Power 70
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Xiaomi Poco X3 Pro
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Umidigi Bison 2 Pro
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Infinix Hot 50 4G
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Motorola Edge 60
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Samsung Galaxy A34 5G
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS Xiaomi 11T Pro
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS itel A80
- Samsung Galaxy Z Fold Special VS vivo Y36 4G
Samsung Galaxy Z Fold Special Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
