Cubot KingKong X Pro
- Model: KingKong X Pro
- Brand: Cubot
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: $ 270.68
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 175.9 x 83.3 x 18.4 mm
- Weight: 392 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.72 inches
- Battery: 10200 mAh
- Rear camera: Dual, 100MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Cubot KingKong X Pro with other models:
Cubot KingKong X Pro specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, November 01 |
Price
| First price | $ 270.68 |
Design
| Height | 6.93 in (175.9 mm) |
| Width | 3.28 in (83.3 mm) |
| Depth | 0.72 in (18.4 mm) |
| Weight | 13.83 oz (392 grams) |
| Water resistant | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.72 in |
| Screen Area | 109.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 392 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 74.4% |
| Additional Features | -144Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G610 MC6 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 256GB 24GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 14 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-100 MP, (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 -5G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
Battery
| Capacity | 10200 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging | -33W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Cubot KingKong X Pro VS ZTE Blade A35
- Cubot KingKong X Pro VS Realme C75x
- Cubot KingKong X Pro VS Tecno Camon 30 4G
- Cubot KingKong X Pro VS itel Power 70
- Cubot KingKong X Pro VS Tecno Spark 20 Pro+
- Cubot KingKong X Pro VS Umidigi Bison 2 Pro
- Cubot KingKong X Pro VS ZTE Blade V70 Design
- Cubot KingKong X Pro VS vivo Y18t
- Cubot KingKong X Pro VS itel S25
- Cubot KingKong X Pro VS Google Pixel 6a
Cubot KingKong X Pro Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
