vivo Y18t
- Model: Y18t
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 110 EUR
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 163.6 x 75.6 x 8.4 mm
- Weight: 185 g
- Chipset: Unisoc T612 (12 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.56 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare vivo Y18t with other models:
vivo Y18t specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, November 12 |
Price
| First price | 110 EUR |
Design
| Height | 6.44 in (163.6 mm) |
| Width | 2.98 in (75.6 mm) |
| Depth | 0.33 in (8.4 mm) |
| Weight | 6.53 oz (185 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Colors | Space Black, Gem Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.56 in |
| Screen Area | 103.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 px |
| Points per inch | 269 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 83.6% |
| Additional Features | -90Hz, 840 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Unisoc T612 (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MP1 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, Funtouch 14 |
| User Interface | Funtouch 14 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Charging | -15W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Accelerometer, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- vivo Y18t VS Umidigi Bison 2 Pro
- vivo Y18t VS itel Power 70
- vivo Y18t VS TCL 503
- vivo Y18t VS Tecno Spark 20 Pro+
- vivo Y18t VS Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
- vivo Y18t VS Apple iPhone Air
- vivo Y18t VS Samsung Galaxy F05
- vivo Y18t VS Xiaomi Redmi Note 12 4G
- vivo Y18t VS Samsung Galaxy A15 4G
- vivo Y18t VS Xiaomi Poco X7 Pro
vivo Y18t Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
