Apple iPhone Air
- Model: iPhone Air
- Brand: Apple
- Rating: 5.00 out of 5 (1 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 6 x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Apple A19 (3 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: Super Retina XDR OLED 6.6 inches
- Battery: 0 mAh
- Rear camera: Dual, 48MP
- Front camera: Single, 12MP
🛒 BUY
Compare Apple iPhone Air with other models:
Apple iPhone Air specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Apple iPhone 17 Slim |
| Launch date | 2024 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0.24 in (6 mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Water resistant | IP68 dust/water resistant Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | Super Retina XDR OLED |
| Size | 6.6 in |
| Screen Area | 106.9 cm2 |
| Resolution | 1290 x 2796 px |
| Points per inch | 467 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | % |
| Screen Protection | Scratch-resistant glass |
| Additional Features | -HDR10, Dolby Vision |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Apple A19 (3 nm) |
|
| CPU | - Hexa-core |
|
| GPU | - Apple GPU |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | iOS 19 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS* |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", PDAF |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO -4G - LTE -5G - SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Battery
| Capacity | 0 mAh |
| Type |
|
| Charging | - |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Other specifications
| Others |
-Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) |
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Apple iPhone Air VS Apple iPhone 14 Pro
- Apple iPhone Air VS Apple iPhone 14 Pro Max
- Apple iPhone Air VS vivo Y18t
- Apple iPhone Air VS Xiaomi Redmi K80 Pro
- Apple iPhone Air VS Apple iPhone 14
- Apple iPhone Air VS Tecno Camon 40 Pro 5G
- Apple iPhone Air VS Umidigi Bison 2 Pro
- Apple iPhone Air VS Sharp Aquos R9
Apple iPhone Air Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
