Tecno Spark 20 Pro+
- Model: Spark 20 Pro+
- Brand: Tecno
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2023
- Dimensions: 164.7 x 75 x 7.6 mm
- Weight: 179 g
- Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
- Built-in memory:
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Dual, 108MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Tecno Spark 20 Pro+ with other models:
Tecno Spark 20 Pro+ specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Tecno Spark 20 Pro Plus |
| Launch date | 2023, December 29 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.48 in (164.7 mm) |
| Width | 2.95 in (75 mm) |
| Depth | 0.3 in (7.6 mm) |
| Weight | 6.31 oz (179 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Water resistant | IP53, dust and splash resistant |
| Colors | Temporal Orbits, Lunar Frost, Radiant Starstream, Magic Skin 2.0 Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 109.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2436 px |
| Points per inch | 393 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 89.0% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Additional Features | -120Hz, 1000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G99 Ultimate |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 14 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF |
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 900 / 2100 -4G - LTE |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE (CA) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging | -33W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | FM radio |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Samsung Galaxy A12
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Xiaomi Poco X7 Pro
- Tecno Spark 20 Pro+ VS itel Power 70
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Umidigi Bison 2 Pro
- Tecno Spark 20 Pro+ VS ZTE Blade V70
- Tecno Spark 20 Pro+ VS vivo Y18t
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Realme P2 Pro
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Samsung Galaxy A05s
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Samsung Galaxy A04s
- Tecno Spark 20 Pro+ VS Tecno Camon 40 Pro
Tecno Spark 20 Pro+ Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
