Motorola Moto G05
- Model: Moto G05
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 165.7 x 76 x 8.2 mm
- Weight: 188.8 g
- Chipset: Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm)
- Built-in memory: 64GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.67 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Motorola Moto G05 with other models:
Motorola Moto G05 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, December 17 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.52 in (165.7 mm) |
| Width | 2.99 in (76 mm) |
| Depth | 0.32 in (8.2 mm) |
| Weight | 6.66 oz (188.8 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| Water resistant | IP54 dust and splash resistant |
| Colors | Plum Red, Fresh Lavender, Forest Green, Misty Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 264 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 85.2% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Additional Features | -90Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G52 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 15 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.1, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Motorola Moto G05 VS Umidigi Bison 2 Pro
- Motorola Moto G05 VS Motorola Moto G54
- Motorola Moto G05 VS itel Power 70
- Motorola Moto G05 VS vivo Y18t
- Motorola Moto G05 VS Motorola Moto E15
- Motorola Moto G05 VS TCL 505
- Motorola Moto G05 VS Motorola Edge 60 Stylus
- Motorola Moto G05 VS ZTE Blade V70
- Motorola Moto G05 VS Realme P1 Speed
- Motorola Moto G05 VS ZTE Blade A75 4G
Motorola Moto G05 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
