Tecno Camon 40
- Model: Camon 40
- Brand: Tecno
- Rating: 3.67 out of 5 (3 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 164.1 x 74.6 x 7.3 mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Tecno Camon 40 with other models:
Tecno Camon 40 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, March 03 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.46 in (164.1 mm) |
| Width | 2.94 in (74.6 mm) |
| Depth | 0.29 in (7.3 mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Emerald Lake Green, Galaxy Black, Glacier White, Emerald Glow Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 109.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2436 px |
| Points per inch | 393 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 89.8% |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot |
|
Software
| Operating System (OS) | Android 15, HIOS 15 |
| User Interface | HIOS 15 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging | -45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | |
| Radio | FM radio |
| Others |
-dual speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Tecno Camon 40 VS Tecno Camon 40 Pro
- Tecno Camon 40 VS Tecno Camon 40 Pro 5G
- Tecno Camon 40 VS Oppo Find X8 Pro
- Tecno Camon 40 VS Xiaomi Redmi Note 14
- Tecno Camon 40 VS Tecno Spark 20 Pro +
- Tecno Camon 40 VS Realme C75
- Tecno Camon 40 VS Motorola Moto G56
- Tecno Camon 40 VS Tecno Camon 30 4G
- Tecno Camon 40 VS Umidigi Bison 2 Pro
- Tecno Camon 40 VS Xiaomi Redmi Note 14 (China)
Tecno Camon 40 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
