Realme 14 Pro Lite
- Model: 14 Pro Lite
- Brand: Realme
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 240 EUR
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 161.3 x 73.9 x 8.2 mm
- Weight: 188 g
- Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.7 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Realme 14 Pro Lite with other models:
Realme 14 Pro Lite specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, March 05 |
Price
| First price | 240 EUR |
Design
| Height | 6.35 in (161.3 mm) |
| Width | 2.91 in (73.9 mm) |
| Depth | 0.32 in (8.2 mm) |
| Weight | 6.63 oz (188 grams) |
| Water resistant | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) 1 hr submersion in 5cm of water |
| Colors | Glass Gold, Glass Purple |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.7 in |
| Screen Area | 108.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2412 px |
| Points per inch | 394 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 90.6% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Additional Features | -120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Adreno 710 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, Realme UI 5.0 |
| User Interface | Realme UI 5.0 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.5, 22mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging | -45W Fast charging, 50% in 27 min |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res audio -stereo speakers (Hi-Res audio) |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Realme 14 Pro Lite VS Samsung Galaxy XCover7 Pro
- Realme 14 Pro Lite VS Tecno Camon 40 Pro
- Realme 14 Pro Lite VS itel Power 70
- Realme 14 Pro Lite VS Umidigi Bison 2 Pro
- Realme 14 Pro Lite VS Motorola Moto G Power (2025)
- Realme 14 Pro Lite VS Xiaomi Redmi Note 14
- Realme 14 Pro Lite VS Motorola Moto G56
- Realme 14 Pro Lite VS Infinix GT 20 Pro
- Realme 14 Pro Lite VS Honor 400
- Realme 14 Pro Lite VS Motorola Moto G54
Realme 14 Pro Lite Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
