Realme C75x
- Model: C75x
- Brand: Realme
- Rating: 4.00 out of 5 (1 votes)
- Price: 120 EUR
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 165.7 x 76.2 x 8 mm
- Weight: 196 g
- Chipset: Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.67 inches
- Battery: 5600 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Realme C75x with other models:
Realme C75x specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, March 07 |
Price
| First price | 120 EUR |
Design
| Height | 6.52 in (165.7 mm) |
| Width | 3 in (76.2 mm) |
| Depth | 0.31 in (8 mm) |
| Weight | 6.91 oz (196 grams) |
| Water resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 60 hours) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Colors | Coral Pink, Oceanic Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 264 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.9% |
| Screen Protection | ArmorShell glass |
| Additional Features | -120Hz, 500 nits (typ), 625 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G52 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 15, Realme UI 6.0 |
| User Interface | Realme UI 6.0 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", PDAF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP, f/2.2, (wide), 1/5" |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5600 mAh |
| Type |
|
| Charging | -45W Fast charging, 100% in 90 min |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Other specifications
| Others | -Circle to Search |
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Realme C75x VS Umidigi Bison 2 Pro
- Realme C75x VS Ulefone Armor 30 Pro
- Realme C75x VS itel Power 70
- Realme C75x VS Cubot KingKong X Pro
- Realme C75x VS Motorola Razr 60 Ultra
- Realme C75x VS Honor Magic7 Lite
- Realme C75x VS Realme C75
- Realme C75x VS Blackview Shark 9
- Realme C75x VS vivo Y18t
- Realme C75x VS ZTE Blade V70 Design
Realme C75x Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
