Coolpad C35 Plus
- Model: C35 Plus
- Brand: Coolpad
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 171.5 x 79.9 x 8.8 mm
- Weight: 209 g
- Chipset: Mediatek Helio G81 (12 nm)
- Built-in memory: 64GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.9 inches
- Battery: 6000 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Coolpad C35 Plus with other models:
Coolpad C35 Plus specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, January |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.75 in (171.5 mm) |
| Width | 3.15 in (79.9 mm) |
| Depth | 0.35 in (8.8 mm) |
| Weight | 7.37 oz (209 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Knight Black, Glacier Blue, Polar Silver |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.9 in |
| Screen Area | 114.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Points per inch | 254 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 83.9% |
| Additional Features | -120Hz, 660 nits (typ) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G81 (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G52 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 15 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-50 MP, f/2.0 (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71 - version 2 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Type |
|
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Coolpad C35 Plus VS Honor X5b
- Coolpad C35 Plus VS vivo Y04
- Coolpad C35 Plus VS Infinix Smart 9
- Coolpad C35 Plus VS Samsung Galaxy A06
- Coolpad C35 Plus VS Xiaomi Redmi 14C
- Coolpad C35 Plus VS Realme Note 60
- Coolpad C35 Plus VS Xiaomi Poco C75
- Coolpad C35 Plus VS Motorola Moto G15
- Coolpad C35 Plus VS Nokia G22
- Coolpad C35 Plus VS Tecno Spark Go
Coolpad C35 Plus Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
