Tecno Spark 40 Pro
- Model: Spark 40 Pro
- Brand: Tecno
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 160 EUR
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 163.7 x 75.9 x 6.7 mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 13MP
🛒 BUY
Compare Tecno Spark 40 Pro with other models:
Tecno Spark 40 Pro specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, July 02 |
Price
| First price | 160 EUR |
Design
| Height | 6.44 in (163.7 mm) |
| Width | 2.99 in (75.9 mm) |
| Depth | 0.26 in (6.7 mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Colors | Ink Black, Moon Titanium, Lake Blue, Bamboo Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 111.0 cm2 |
| Resolution | 1224 x 2720 px |
| Points per inch | 440 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 89.3% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Additional Features | -144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC |
Software
| Operating System (OS) | Android 15, HIOS 15.1 |
| User Interface | HIOS 15.1 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Tecno Spark 40 Pro VS Infinix Hot 60 Pro
- Tecno Spark 40 Pro VS Tecno Spark 40
- Tecno Spark 40 Pro VS Tecno Camon 40 Pro
- Tecno Spark 40 Pro VS Tecno Spark 30 Pro
- Tecno Spark 40 Pro VS Tecno Spark 40C
- Tecno Spark 40 Pro VS Infinix Hot 60i
- Tecno Spark 40 Pro VS itel Super 26 Ultra
- Tecno Spark 40 Pro VS Samsung Galaxy A17
Tecno Spark 40 Pro Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
