Tecno Spark Pro
- Model: Spark Pro
- Brand: Tecno
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2017
- Dimensions: 153 x 76.4 x 7.9 mm
- Weight: 182 g
- Chipset:
- Built-in memory: 16 GB
- Screen: IPS LCD 5.5 inches
- Battery: 3000 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Tecno Spark Pro with other models:
Tecno Spark Pro specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2017, October |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.02 in (153 mm) |
| Width | 3.01 in ( 76.4 mm) |
| Depth | 0.31 in ( 7.9 mm) |
| Weight | 6.42 oz (182 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Coral Blue, Champagne Gold, Black, Metallic Red |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 5.5 in |
| Screen Area | 83.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 px |
| Points per inch | 267 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 16:9 |
| Ratio (screen:body) | 71.3% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| CPU | - Quad-core 1.3 GHz |
Memory
| Internal Memory | 16 GB, 1/2 GB RAM |
| Memory Card Slot | microSD, up to 32 GB |
Software
| Operating System (OS) | Android 7.0 (Nougat) |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Features | LED flash |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 900 / 2100 -4G - LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
|
| SIM Card | Dual SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Battery
| Capacity | 3000 mAh |
| Type | Non-removable Li-Ion |
| Charging | - |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Antutu Score
| Antutu 7 Score | 26935 (Position 1300 out of 2128) |
See the page Tecno Spark Pro Antutu where you will find details about the Antutu result of the device, rankings, and similar models |
|
This model is often compared with:
- Tecno Spark Pro VS Motorola Moto G Power (2025)
- Tecno Spark Pro VS Apple iPhone X
- Tecno Spark Pro VS Samsung Galaxy S10
- Tecno Spark Pro VS Honor X8a
- Tecno Spark Pro VS Infinix Note 12 G96
- Tecno Spark Pro VS Samsung Galaxy S6
- Tecno Spark Pro VS Xiaomi Redmi K30 5G
- Tecno Spark Pro VS Samsung Galaxy A12
- Tecno Spark Pro VS Samsung Galaxy A11
- Tecno Spark Pro VS Infinix Hot 10T
Tecno Spark Pro video reviews
Tecno Spark Pro Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
