Apple iPhone
- Model: iPhone
- Brand: Apple
- Rating: 4.04 out of 5 (24 votes)
- Price: 420 EUR
- Year of manufacture: 2007
- Dimensions: 115 x 61 x 11.6 mm
- Weight: 135 g
- Chipset:
- Built-in memory:
- Screen: TFT 3.5 inches
- Battery: 0 mAh
- Rear camera: Single, 2MP
- Front camera: , 0MP
🛒 BUY
Compare Apple iPhone with other models:
Apple iPhone specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2007, January |
Price
| First price | 420 EUR |
Design
| Height | 4.53 in (115 mm) |
| Width | 2.4 in ( 61 mm) |
| Depth | 0.46 in ( 11.6 mm) |
| Weight | 4.76 oz (135 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | TFT |
| Size | 3.5 in |
| Screen Area | 36.5 cm2 |
| Resolution | 320 x 480 px |
| Points per inch | 165 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 3:2 |
| Ratio (screen:body) | 52.0% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| CPU | - 412 MHz ARM 11 |
|
| GPU | - PowerVR MBX |
|
Memory
| Internal Memory | 4/8/16 GB |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | iOS, upgradable to iOS 3.1.3 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -2 MP |
| Video Recording | No |
Selfie camera
| Number of Cameras |
|
| Specs | - |
Cellular
| Bands | GSM |
| SIM Card | Mini-SIM |
| Speed | |
| SAR EU | 0.97 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| SAR | 0.97 W/kg (head) 0.38 W/kg (body) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 (headset support only) |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | 2.0 |
Battery
| Capacity | 0 mAh |
| Type |
|
| Endurance | |
Standby - Up to 250 h |
|
| Charging | - |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | No |
Sensors
Accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
-Google Maps |
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Apple iPhone VS E&L W5
- Apple iPhone VS Samsung Galaxy A02s
- Apple iPhone VS Huawei nova 11
- Apple iPhone VS alcatel One Touch Pop C1
- Apple iPhone VS Samsung Galaxy A
- Apple iPhone VS Samsung Galaxy J1
- Apple iPhone VS Huawei Mate 10 Pro
- Apple iPhone VS Infinix Hot 40i
- Apple iPhone VS vivo Y83 Pro
- Apple iPhone VS Nokia 7710
Apple iPhone Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!

Sony Ericsson Xperia PLAY CDMA