Blackview Shark 9
- Model: Shark 9
- Brand: Blackview
- Rating: 5.00 out of 5 (1 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 164.8 x 75.6 x 8.7 mm
- Weight: 200 g
- Chipset: Unisoc T820
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.67 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Triple, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Blackview Shark 9 with other models:
Blackview Shark 9 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2024, October |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.49 in (164.8 mm) |
| Width | 2.98 in (75.6 mm) |
| Depth | 0.34 in (8.7 mm) |
| Weight | 7.05 oz (200 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Starry Rock Black, Azure Wave Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 264 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 86.1% |
| Additional Features | -90Hz, 700 nits |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | |
| CPU |
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, Doke OS 4.0 |
| User Interface | Doke OS 4.0 |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-50 MP, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 -5G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Blackview Shark 9 VS Umidigi Bison 2 Pro
- Blackview Shark 9 VS TCL 503
- Blackview Shark 9 VS itel Power 70
- Blackview Shark 9 VS Samsung Galaxy A55 5G
- Blackview Shark 9 VS Infinix Hot 40i
- Blackview Shark 9 VS Ulefone Armor 30 Pro
- Blackview Shark 9 VS Motorola Edge 60
- Blackview Shark 9 VS Realme C75x
- Blackview Shark 9 VS ZTE Blade V70
- Blackview Shark 9 VS Tecno Camon 30 4G
Blackview Shark 9 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
