Coolpad Legacy
- Model: Legacy
- Brand: Coolpad
- Rating: 4.77 out of 5 (13 votes)
- Price: 160 EUR
- Year of manufacture: 2019
- Dimensions: 165.9 x 80.5 x 8.4 mm
- Weight: 170 g
- Chipset: Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.36 inches
- Battery: 4000 mAh
- Rear camera: Dual, 16MP
- Front camera: Single, 13MP
🛒 BUY
Compare Coolpad Legacy with other models:
Coolpad Legacy specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | For USA |
| Launch date | 2019, May |
Price
| First price | 160 EUR |
Design
| Height | 6.53 in (165.9 mm) |
| Width | 3.17 in ( 80.5 mm) |
| Depth | 0.33 in ( 8.4 mm) |
| Weight | 6 oz (170 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Silver |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.36 in |
| Screen Area | 104.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2160 px |
| Points per inch | 380 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 18:9 |
| Ratio (screen:body) | 78.2% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
|
| CPU | - Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
|
| GPU | - Adreno 506 |
|
Memory
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Memory Card Slot | microSD, up to 128 GB |
Software
| Operating System (OS) | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-16 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 -4G - LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) |
|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Charging | -Fast battery charging 15W |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | |
| Others | -Active noise cancellation with dedicated mic |
Sensors
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Coolpad Legacy video reviews
Coolpad Legacy Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
