HMD Vibe 2
- Model: Vibe 2
- Brand: HMD
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 80 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Unisoc T8200 (6 nm)
- Built-in memory: 64GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.75 inches
- Battery: 6000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare HMD Vibe 2 with other models:
HMD Vibe 2 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price | 80 EUR |
Design
| Height | 0 in ( mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.75 in |
| Screen Area | 109.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 260 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | % |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Unisoc T8200 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, (wide) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Type |
|
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | |
| Others |
-dual speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
HMD Vibe 2 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
