Honor 400 Pro
- Model: 400 Pro
- Brand: Honor
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: € 799.9
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 160.8 x 76.1 x 8.1 mm
- Weight: 205 g
- Chipset: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: AMOLED 6.7 inches
- Battery: 5300 mAh
- Rear camera: Triple, 200MP
- Front camera: Dual, 50MP
🛒 BUY
Compare Honor 400 Pro with other models:
Honor 400 Pro specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, May 22 |
Price
| First price | € 799.9 |
Design
| Height | 6.33 in (160.8 mm) |
| Width | 3 in (76.1 mm) |
| Depth | 0.32 in (8.1 mm) |
| Weight | 7.23 oz (205 grams) |
| Water resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Midnight Black, Lunar Grey, Tidal Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.7 in |
| Screen Area | 109.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2800 px |
| Points per inch | 460 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 89.5% |
| Additional Features | -120Hz, HDR Vivid, 5000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 5x2.95 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A520) |
|
| GPU | - Adreno 750 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 15, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 9 |
| User Interface | up to 6 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p, gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + eSIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5300 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion - EuropeSi/C Li-Ion - ROW |
| Charging |
-100W Fast charging, 51% in 15 min, 100% in 39 min |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Honor 400 Pro VS Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
- Honor 400 Pro VS Oppo Find X5 Pro
- Honor 400 Pro VS vivo Y18t
- Honor 400 Pro VS Honor 60 Pro
- Honor 400 Pro VS Ulefone Armor 30 Pro
- Honor 400 Pro VS Tecno Spark 20 Pro+
- Honor 400 Pro VS Samsung Galaxy XCover7 Pro
- Honor 400 Pro VS Umidigi Bison 2 Pro
- Honor 400 Pro VS Xiaomi 15
- Honor 400 Pro VS Samsung Galaxy A14 4G
Honor 400 Pro Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
