Honor 500 Smart
- Model: 500 Smart
- Brand: Honor
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 240 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 167 x 77 x 7.9 mm
- Weight: 186 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: TFT LCD 6.75 inches
- Battery: 5260 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Honor 500 Smart with other models:
Honor 500 Smart specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Honor 500 Smart 5G |
| Launch date | 2026, April 09 |
Price
| First price | 240 EUR |
Design
| Height | 6.57 in (167 mm) |
| Width | 3.03 in (77 mm) |
| Depth | 0.31 in (7.9 mm) |
| Weight | 6.56 oz (186 grams) |
| Water resistant | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | TFT LCD |
| Size | 6.75 in |
| Screen Area | 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Points per inch | 260 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 85.5% |
| Screen Protection | Aluminosilicate glass |
| Additional Features | -90Hz, 450 nits |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, MagicOS 10 |
| User Interface | MagicOS 10 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5260 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging |
-15W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | No |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Honor 500 Smart Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
