Honor Play11 Plus
- Model: Play11 Plus
- Brand: Honor
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 280 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 157.4 x 75.4 x 7.3 mm
- Weight: 185 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: AMOLED 6.6 inches
- Battery: 7000 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Honor Play11 Plus with other models:
Honor Play11 Plus specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May 05 |
Price
| First price | 280 EUR |
Design
| Height | 6.2 in (157.4 mm) |
| Width | 2.97 in (75.4 mm) |
| Depth | 0.29 in (7.3 mm) |
| Weight | 6.53 oz (185 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Water resistant | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) Drop resistant up to 1.8m |
| Colors | Silver, Gold |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.6 in |
| Screen Area | 106.9 cm2 |
| Resolution | 1200 x 2600 px |
| Points per inch | 434 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 90.1% |
| Screen Protection | Aluminosilicate glass |
| Additional Features | -120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, MagicOS 10 |
| User Interface | MagicOS 10 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging |
-45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Honor Play11 Plus Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
