Honor X7e
- Model: X7e
- Brand: Honor
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 200 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 163.9 x 75.9 x 8.3 mm
- Weight: 200 g
- Chipset: Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm)
- Built-in memory: 128GB 6GB RAM
- Screen: TFT LCD 6.61 inches
- Battery: 7500 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Honor X7e with other models:
Honor X7e specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May 19 |
Price
| First price | 200 EUR |
Design
| Height | 6.45 in (163.9 mm) |
| Width | 2.99 in (75.9 mm) |
| Depth | 0.33 in (8.3 mm) |
| Weight | 7.05 oz (200 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | TFT LCD |
| Size | 6.61 in |
| Screen Area | 105.3 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 266 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.7% |
| Additional Features | -120Hz, 1010 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G52 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, MagicOS 10 |
| User Interface | MagicOS 10 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - LTE |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 7500 mAh |
| Type | Si/C Li-Po |
| Charging |
-45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Honor X7e Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
