Huawei P30 Pro New Edition
- Model: P30 Pro New Edition
- Brand: Huawei
- Rating: 3.69 out of 5 (13 votes)
- Price: 750 EUR
- Year of manufacture: 2020
- Dimensions: 158 x 73.4 x 8.4 mm
- Weight: 192 g
- Chipset: HiSilicon Kirin 980 (7 nm)
- Built-in memory:
- Screen: OLED 6.47 inches
- Battery: 4200 mAh
- Rear camera: Quad, 40MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Huawei P30 Pro New Edition with other models:
Huawei P30 Pro New Edition specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Huawei P30 Pro 2020 |
| Launch date | 2020, May 12 |
Price
| First price | 750 EUR |
Design
| Height | 6.22 in (158 mm) |
| Width | 2.89 in ( 73.4 mm) |
| Depth | 0.33 in ( 8.4 mm) |
| Weight | 6.77 oz (192 grams) |
| Build materials | Glass front (Aluminosilicate glass), glass back (Aluminosilicate glass), aluminum frame |
| Water resistant | IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) |
| Colors | Aurora, Black, Silver Frost |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | OLED |
| Size | 6.47 in |
| Screen Area | 102.8 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 px |
| Points per inch | 398 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 88.6% |
| Additional Features | -HDR10 |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G76 MP10 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 10, EMUI 10.1, Google Play Services |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Quad |
| Specs |
-40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8'', 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE |
|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM)Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
Battery
| Capacity | 4200 mAh |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Charging |
-Fast charging 40W, 70% in 30 min |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others | -32-bit/384kHz audio |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Antutu Score
| Antutu 8 Score | 406 (Position 1145 out of 1146) |
See the page Huawei P30 Pro New Edition Antutu where you will find details about the Antutu result of the device, rankings, and similar models |
|
This model is often compared with:
- Huawei P30 Pro New Edition VS Huawei nova 8 Pro 5G
- Huawei P30 Pro New Edition VS Huawei nova Y90
- Huawei P30 Pro New Edition VS Honor 30S
- Huawei P30 Pro New Edition VS Huawei Y9 Prime (2019)
- Huawei P30 Pro New Edition VS Oukitel C35
- Huawei P30 Pro New Edition VS Samsung Galaxy S25 Edge
- Huawei P30 Pro New Edition VS Samsung Galaxy A22
- Huawei P30 Pro New Edition VS Umidigi Bison 2 Pro
- Huawei P30 Pro New Edition VS Tecno Camon 16
Huawei P30 Pro New Edition video reviews
Huawei P30 Pro New Edition Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!

HiSense Infinity H60 5G
Tecno Spark 10 Pro