Infinix Note 50 Pro+
- Model: Note 50 Pro+
- Brand: Infinix
- Rating: 5.00 out of 5 (2 votes)
- Price: 350 EUR
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 163.4 x 74.5 x 8 mm
- Weight: 209 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 8350 (4 nm)
- Built-in memory:
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Triple, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Infinix Note 50 Pro+ with other models:
Infinix Note 50 Pro+ specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, March 20 |
Price
| First price | 350 EUR |
Design
| Height | 6.43 in (163.4 mm) |
| Width | 2.93 in (74.5 mm) |
| Depth | 0.31 in (8 mm) |
| Weight | 7.37 oz (209 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Aerospace-Grade Aluminum RGB notification light (on the back) |
| Colors | Titanium Grey, Enchanted Purple, Racing Edition |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 109.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2436 px |
| Points per inch | 393 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 90.3% |
| Additional Features | -144Hz, 1300 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
|
| GPU | - Mali G615-MC6 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| User Interface | up to 2 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 -5G - 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-100W Fast charging, 100% in 32 min |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | FM radio |
| Others |
-Tuned by JBL -24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Infinix Note 50 Pro+ VS Tecno Camon 50 Pro
- Infinix Note 50 Pro+ VS Infinix Note 60 Pro
- Infinix Note 50 Pro+ VS Tecno Camon 40 Premier
- Infinix Note 50 Pro+ VS Tecno Pova 7 Ultra
- Infinix Note 50 Pro+ VS Infinix Zero 40 4G
- Infinix Note 50 Pro+ VS Infinix Zero 40
- Infinix Note 50 Pro+ VS Infinix Note 30 Pro
- Infinix Note 50 Pro+ VS Tecno Pova 6
- Infinix Note 50 Pro+ VS Infinix Note 40 Pro 5G
- Infinix Note 50 Pro+ VS Infinix Zero Ultra
Infinix Note 50 Pro+ Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
