Lava Shark 2
- Model: Shark 2
- Brand: Lava
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 110 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 165.9 x 76.8 x 8.8 mm
- Weight: 210 g
- Chipset: Unisoc T8200 (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.75 inches
- Battery: 6000 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Lava Shark 2 with other models:
Lava Shark 2 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as Lava Shark 2 5G |
| Launch date | 2026, May 26 |
Price
| First price | 110 EUR |
Design
| Height | 6.53 in (165.9 mm) |
| Width | 3.02 in (76.8 mm) |
| Depth | 0.35 in (8.8 mm) |
| Weight | 7.41 oz (210 grams) |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Colors | Indus Black, Siachen White |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.75 in |
| Screen Area | 109.5 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 px |
| Points per inch | 262 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 85.9% |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 (Go edition) |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Type |
|
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Lava Shark 2 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
