Motorola Moto G37
- Model: Moto G37
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 210 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 166.2 x 76.5 x 7.8 mm
- Weight: 191 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- Built-in memory: 64GB 4GB RAM
- Screen: LCD 6.67 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Motorola Moto G37 with other models:
Motorola Moto G37 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 29 |
Price
| First price | 210 EUR |
Design
| Height | 6.54 in (166.2 mm) |
| Width | 3.01 in (76.5 mm) |
| Depth | 0.31 in (7.8 mm) |
| Weight | 6.74 oz (191 grams) |
| Build materials | Glass front Gorilla Glass 7i), plastic back or silicone polymer (eco leather), plastic frame |
| Water resistant | IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
| Colors | PANTONE Nautical Blue. Impenetrable, Fuchsia Red |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | LCD |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 264 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.3% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Additional Features | -120Hz, HDR10, 1050 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА -5G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
|
| SIM Card |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-20W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
| Others |
-Hi-Res audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Motorola Moto G37 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
