Motorola Moto G37 Power
- Model: Moto G37 Power
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 300 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 166.2 x 76.5 x 8.8 mm
- Weight: 215 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.67 inches
- Battery: 7000 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Motorola Moto G37 Power with other models:
Motorola Moto G37 Power specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 29 |
Price
| First price | 300 EUR |
Design
| Height | 6.54 in (166.2 mm) |
| Width | 3.01 in (76.5 mm) |
| Depth | 0.35 in (8.8 mm) |
| Weight | 7.58 oz (215 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Water resistant | IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1604 px |
| Points per inch | 264 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.3% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Additional Features | -120Hz, 1050 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА -5G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
|
| SIM Card |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-30W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
| Others |
-Hi-Res audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Motorola Moto G37 Power Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
