Motorola Moto G47
- Model: Moto G47
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 320 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 166.2 x 76.5 x 7.8 mm
- Weight: 191 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.67 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Dual, 108MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Motorola Moto G47 with other models:
Motorola Moto G47 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 29 |
Price
| First price | 320 EUR |
Design
| Height | 6.54 in (166.2 mm) |
| Width | 3.01 in (76.5 mm) |
| Depth | 0.31 in (7.8 mm) |
| Weight | 6.74 oz (191 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Water resistant | IP64 water-resistant design MIL-STD-810H compliant |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 395 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.5% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-108 MP, f/1.7, 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 -5G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging | -20W Fast charging, 6W Reverse charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res audio -stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Motorola Moto G47 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
