Motorola Moto G87
- Model: Moto G87
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 400 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 164.5 x 77.3 x 7.3 mm
- Weight: 183 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5200 mAh
- Rear camera: Dual, 200MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Motorola Moto G87 with other models:
Motorola Moto G87 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 29 |
Price
| First price | 400 EUR |
Design
| Height | 6.48 in (164.5 mm) |
| Width | 3.04 in (77.3 mm) |
| Depth | 0.29 in (7.3 mm) |
| Weight | 6.46 oz (183 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Water resistant | IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 px |
| Points per inch | 450 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 88.4% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Additional Features | -120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-200 MP, f/1.8(wide), 0.5µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.2 |
| Video Recording | 2K@30fps, 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International -4G - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - EMEA & AP -5G - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - EMEA & AP |
|
| SIM Card |
· Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type |
|
| Charging | -30W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others | -Smart Connect support |
Performance Benchmark
Motorola Moto G87 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
