Motorola Razr 2026
- Model: Razr 2026
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 300 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 171.3 x 74 x 7.3 mm
- Weight: 188 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 7400X (4 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: Foldable LTPO AMOLED 6.9 inches
- Battery: 4800 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare Motorola Razr 2026 with other models:
Motorola Razr 2026 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 29 |
Price
| First price | 300 EUR |
Design
| Height | 6.74 in (171.3 mm) |
| Width | 2.91 in (74 mm) |
| Depth | 0.29 in (7.3 mm) |
| Weight | 6.63 oz (188 grams) |
| Build materials | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titaniuml) |
| Water resistant | IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Violet Ice, Bright White |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | Foldable LTPO AMOLED |
| Size | 6.9 in |
| Screen Area | 107.6 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2640 px |
| Points per inch | 413 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 84.9% |
| Additional Features | -120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G615 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.95", 0.8µm, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 -5G - 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + eSIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 4800 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-30W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
Motorola Razr 2026 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
