Motorola Razr 70 Ultra
- Model: Razr 70 Ultra
- Brand: Motorola
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 1390 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 171.5 x 74 x 7.2 mm
- Weight: 199 g
- Chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm)
- Built-in memory:
- Screen: Foldable LTPO AMOLED 7 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 50MP
🛒 BUY
Compare Motorola Razr 70 Ultra with other models:
Motorola Razr 70 Ultra specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 29 |
Price
| First price | 1390 EUR |
Design
| Height | 6.75 in (171.5 mm) |
| Width | 2.91 in (74 mm) |
| Depth | 0.28 in (7.2 mm) |
| Weight | 7.02 oz (199 grams) |
| Build materials | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Ceramic), aluminum frame |
| Water resistant | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | Foldable LTPO AMOLED |
| Size | 7 in |
| Screen Area | 110.8 cm2 |
| Resolution | 1224 x 2992 px |
| Points per inch | 462 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 87.3% |
| Additional Features | -165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 5000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x4.47 GHz Oryon+ 6x3.53 GHz Oryon) |
|
| GPU | - Adreno 830 |
|
Memory
| Internal Memory | 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 2.0µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Recording | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR10+ |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/2.0, (wide), 1.28µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 -5G - 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + eSIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-68W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
Motorola Razr 70 Ultra Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
