OnePlus Pad 4
- Model: Pad 4
- Brand: OnePlus
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 600 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 289.7 x 209.8 x 5.9 mm
- Weight: 672 g
- Chipset: Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: IPS LCD 13.2 inches
- Battery: 13380 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare OnePlus Pad 4 with other models:
OnePlus Pad 4 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 24 |
Price
| First price | 600 EUR |
Design
| Height | 11.41 in (289.7 mm) |
| Width | 8.26 in (209.8 mm) |
| Depth | 0.23 in (5.9 mm) |
| Weight | 23.7 oz (672 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Water resistant | Stylus support |
| Colors | Dune Glow, Sage Mist |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 13.2 in |
| Screen Area | 530.0 cm2 |
| Resolution | 2400 x 3392 px |
| Points per inch | 315 PPI |
| Color Depth | 68B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 87.2% |
| Additional Features | -Dolby Vision, 144Hz, 700 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 840 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, OxygenOS 16 |
| User Interface | OxygenOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | No cellular connectivity |
|
-2G - N/A -3G - N/A |
|
| SIM Card | No |
| Speed | |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
Battery
| Capacity | 13380 mAh |
| Type |
|
| Charging | -80W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-24-bit/192kHz audio -stereo speakers (8 speakers) |
Sensors
Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
OnePlus Pad 4 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
