Realme 16T
- Model: 16T
- Brand: Realme
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 8.9 x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.8 inches
- Battery: 8000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 0MP
🛒 BUY
Compare Realme 16T with other models:
Realme 16T specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0.35 in (8.9 mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.8 in |
| Screen Area | 109.8 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2460 px |
| Points per inch | 395 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | % |
| Additional Features | -144Hz, 2160Hz PWM, 1200 nits |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
| User Interface | up to 3 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.93", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30/60, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -Yes |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 8000 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Realme 16T Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
