Realme C100x
- Model: C100x
- Brand: Realme
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset:
- Built-in memory: 128GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.8 inches
- Battery: 7500 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Realme C100x with other models:
Realme C100x specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0 in ( mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Colors | White |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.8 in |
| Screen Area | 109.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 px |
| Points per inch | 263 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | % |
| Screen Protection | Mohs level 5 |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| CPU | - Octa-core 1.8 GHz |
Memory
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Memory Card Slot |
|
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - LTE |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Capacity | 7500 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging | - |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Realme C100x Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
