Sony Xperia 1 VIII
- Model: Xperia 1 VIII
- Brand: Sony
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 162 x 74 x 8.3 mm
- Weight: 200 g
- Chipset: Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: LTPO OLED 6.5 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Triple, 48MP
- Front camera: Single, 12MP
🛒 BUY
Compare Sony Xperia 1 VIII with other models:
Sony Xperia 1 VIII specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May 13 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.38 in (162 mm) |
| Width | 2.91 in (74 mm) |
| Depth | 0.33 in (8.3 mm) |
| Weight | 7.05 oz (200 grams) |
| Build materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Water resistant | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Gold |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | LTPO OLED |
| Size | 6.5 in |
| Screen Area | 103.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 px |
| Points per inch | 396 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 86.5% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Additional Features | -120Hz, HDR BT.2020 |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 840 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, up to 5 major Android upgrades |
| User Interface | up to 5 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 4K@24/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card |
· Nano-SIM + eSIM -· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-30W Fast charging, Power Delivery 3.0, PPS, 50% in 30 min |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | No |
| Others |
-Hi-Res & Hi-Res wireless audio -Dynamic vibration system -Snapdragon Sound -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
Other specifications
| Others | -Native Sony Alpha camera support |
Performance Benchmark
Sony Xperia 1 VIII Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
