Tecno Camon 40 Premier
- Model: Camon 40 Premier
- Brand: Tecno
- Rating: 5.00 out of 5 (1 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2025
- Dimensions: 161 x 75 x 7.7 mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 8350 (4 nm)
- Built-in memory:
- Screen: LTPO AMOLED 6.67 inches
- Battery: 5100 mAh
- Rear camera: Triple, 50MP
- Front camera: Single, 50MP
🛒 BUY
Compare Tecno Camon 40 Premier with other models:
Tecno Camon 40 Premier specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2025, March 03 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.34 in (161 mm) |
| Width | 2.95 in (75 mm) |
| Depth | 0.3 in (7.7 mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Water resistant | Dust protected and water resistant |
| Colors | Emerald Lake Green, Galaxy Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | LTPO AMOLED |
| Size | 6.67 in |
| Screen Area | 107.4 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 px |
| Points per inch | 460 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 89.0% |
| Additional Features | -144Hz, HDR |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
|
| GPU | - Mali G615-MC6 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 15, HIOS 15 |
| User Interface | HIOS 15 |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 5100 mAh |
| Type |
|
| Charging | -70W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | FM radio |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res audio -dual speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- Tecno Camon 40 Premier VS Tecno Camon 40 Pro
- Tecno Camon 40 Premier VS Tecno Camon 40 Pro 5G
- Tecno Camon 40 Premier VS Tecno Camon 40
- Tecno Camon 40 Premier VS Google Pixel 7 Pro
- Tecno Camon 40 Premier VS itel S25
- Tecno Camon 40 Premier VS Realme 14 Pro+
- Tecno Camon 40 Premier VS Oppo Find X6 Pro
- Tecno Camon 40 Premier VS Tecno Camon 50 Pro
- Tecno Camon 40 Premier VS Tecno Pova 7 Ultra
- Tecno Camon 40 Premier VS Tecno Camon 50 Ultra
Tecno Camon 40 Premier Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
