Ulefone Tab A12 Pro
- Model: Tab A12 Pro
- Brand: Ulefone
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 277.8 x 191.5 x 7.5 mm
- Weight: 610 g
- Chipset: Unisoc T7300 (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 12.2 inches
- Battery: 9000 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare Ulefone Tab A12 Pro with other models:
Ulefone Tab A12 Pro specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 10.94 in (277.8 mm) |
| Width | 7.54 in (191.5 mm) |
| Depth | 0.3 in (7.5 mm) |
| Weight | 21.52 oz (610 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Gray |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 12.2 in |
| Screen Area | 443.2 cm2 |
| Resolution | 2400 x 1600 px |
| Points per inch | 236 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 3:2 |
| Ratio (screen:body) | 83.3% |
| Screen Protection | Mohs level 4 |
| Additional Features | -90Hz, 450 nits |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G57 MP2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 9000 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | FM radio |
| Others |
-stereo speakers (4 speakers), 103 dB |
Sensors
Accelerometer, proximity (accessories only) |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Ulefone Tab A12 Pro Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
