vivo T5
- Model: T5
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 290 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 166.6 x 78.4 x 8.4 mm
- Weight: 219 g
- Chipset: Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 6.75 inches
- Battery: 7200 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare vivo T5 with other models:
vivo T5 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May 29 |
Price
| First price | 290 EUR |
Design
| Height | 6.56 in (166.6 mm) |
| Width | 3.09 in (78.4 mm) |
| Depth | 0.33 in (8.4 mm) |
| Weight | 7.73 oz (219 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Colors | Gold, Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.75 in |
| Screen Area | 111.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1570 px |
| Points per inch | 256 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 85.3% |
| Additional Features | -120Hz, 1250 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
|
| GPU | - Adreno 610 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, OriginOS 6 |
| User Interface | OriginOS 6 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.45, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 26, 28, 38, 40, 41, 66 LTE |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 1.01 W/kg (body) |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 7200 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-44W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
vivo T5 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
