vivo Y300+
- Model: Y300+
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2024
- Dimensions: 7.6 x x mm
- Weight: 183 g
- Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 5000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 32MP
🛒 BUY
Compare vivo Y300+ with other models:
vivo Y300+ specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as vivo Y300 Plus |
| Launch date | 2024 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0.3 in (7.6 mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 6.46 oz (183 grams) |
| Water resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 111.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Points per inch | 388 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | % |
| Additional Features | -120Hz |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
|
| GPU | - Adreno 619 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 14, Funtouch 14 |
| User Interface | Funtouch 14 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | , non-removable |
| Charging |
-44W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | |
| Radio | No |
Sensors
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
This model is often compared with:
- vivo Y300+ VS Samsung Galaxy S23+
- vivo Y300+ VS Samsung Galaxy S23
- vivo Y300+ VS Xiaomi Mi 11 Ultra
- vivo Y300+ VS Huawei nova 11
- vivo Y300+ VS Samsung Galaxy A32
- vivo Y300+ VS Samsung Galaxy S22+ 5G
- vivo Y300+ VS Umidigi Bison 2 Pro
- vivo Y300+ VS Apple iPhone SE (2024)
- vivo Y300+ VS Cubot KingKong X Pro
- vivo Y300+ VS TCL 503
vivo Y300+ Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
