vivo Y60
- Model: Y60
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 230 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 167.4 x 77.1 x 8.4 mm
- Weight: 209 g
- Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
- Built-in memory: 128GB 6GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.74 inches
- Battery: 6500 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 5MP
🛒 BUY
Compare vivo Y60 with other models:
vivo Y60 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Also known as vivo Y60m |
| Launch date | 2026, April 06 |
Price
| First price | 230 EUR |
Design
| Height | 6.59 in (167.4 mm) |
| Width | 3.04 in (77.1 mm) |
| Depth | 0.33 in (8.4 mm) |
| Weight | 7.37 oz (209 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water resistant | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Colors | Black, Purple, Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.74 in |
| Screen Area | 109.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Points per inch | 260 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | 85.0% |
| Additional Features | -120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Adreno 613 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, OriginOS 6 |
| User Interface | OriginOS 6 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 -5G - 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77 SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 6500 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-15W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | No |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
vivo Y60 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
