Acer Iconia iM11-22M5G
- Model: Iconia iM11-22M5G
- Brand: Acer
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 230 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 261.7 x 177.7 x 7.9 mm
- Weight: 535 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 11.45 inches
- Battery: 7400 mAh
- Rear camera: Dual, 16MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Acer Iconia iM11-22M5G with other models:
Acer Iconia iM11-22M5G specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May 07 |
Price
| First price | 230 EUR |
Design
| Height | 10.3 in (261.7 mm) |
| Width | 7 in (177.7 mm) |
| Depth | 0.31 in (7.9 mm) |
| Weight | 18.87 oz (535 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Water resistant | Stylus support |
| Colors | Silver |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 11.45 in |
| Screen Area | 387.6 cm2 |
| Resolution | 1440 x 2200 px |
| Points per inch | 230 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 3:2 |
| Ratio (screen:body) | 83.3% |
| Additional Features | -90Hz, 450 nits |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G68 MC4 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 15 |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-16 MP (wide) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector pins |
Battery
| Capacity | 7400 mAh |
| Type |
|
| Charging | -18W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (4 speakers) |
Sensors
Fingerprint (top-mounted) |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Acer Iconia iM11-22M5G Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
