Honor MagicPad 3 Pro 12.3
- Model: MagicPad 3 Pro 12.3
- Brand: Honor
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 500 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 273.4 x 178.8 x 4.8 mm
- Weight: 450 g
- Chipset: Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: OLED 12.3 inches
- Battery: 10100 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 9MP
🛒 BUY
Compare Honor MagicPad 3 Pro 12.3 with other models:
Honor MagicPad 3 Pro 12.3 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 23 |
Price
| First price | 500 EUR |
Design
| Height | 10.76 in (273.4 mm) |
| Width | 7.04 in (178.8 mm) |
| Depth | 0.19 in (4.8 mm) |
| Weight | 15.87 oz (450 grams) |
| Water resistant | Stylus support |
| Colors | Gray, White |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | OLED |
| Size | 12.3 in |
| Screen Area | 443.2 cm2 |
| Resolution | 1920 x 3000 px |
| Points per inch | 290 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 90.7% |
| Additional Features | -165Hz, 5280Hz PWM, HDR Vivid, 3000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 829 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, MagicOS 10 |
| User Interface | MagicOS 10 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -9 MP, f/2.2 |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | No cellular connectivity |
|
-2G - N/A -3G - N/A |
|
| SIM Card | No |
| Speed | |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port 1.2, OTG, accessory connector pins |
Battery
| Capacity | 10100 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging |
-66W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-IMAX Enhanced -stereo speakers (8 speakers) |
Sensors
Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Honor MagicPad 3 Pro 12.3 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
