Honor Pad 20
- Model: Pad 20
- Brand: Honor
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
- Built-in memory: 128GB 8GB RAM
- Screen: IPS LCD 12.1 inches
- Battery: 10100 mAh
- Rear camera: Single, 8MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Honor Pad 20 with other models:
Honor Pad 20 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Other names | Versions: Wi-Fi; 5G/Wi-Fi (China only) Also known as Honor Tablet 20 |
| Launch date | 2026, May 12 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0 in ( mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Water resistant | Stylus support |
| Colors | Green, Pink |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 12.1 in |
| Screen Area | 424.5 cm2 |
| Resolution | 1600 x 2560 px |
| Points per inch | 249 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 16:10 |
| Ratio (screen:body) | % |
| Additional Features | -120Hz, HDR |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
|
| GPU | - Adreno 720 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot |
|
Software
| Operating System (OS) | Android 16, MagicOS 10 |
| User Interface | MagicOS 10 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | LTE / 5G |
|
-2G - N/A -3G - N/A -4G - LTE - cellular model only -5G - SA/NSA - cellular model only |
|
| SIM Card | Yes (cellular model only) |
| Speed | LTE, 5G - cellular model only |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Capacity | 10100 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging | -45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (6 speakers) |
Sensors
Accelerometer |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Honor Pad 20 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
