Infinix Hot 70
- Model: Hot 70
- Brand: Infinix
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 130 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 167.9 x 79.1 x 7.5 mm
- Weight: 195 g
- Chipset: Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm)
- Built-in memory: 128GB 4GB RAM
- Screen: IPS LCD 6.78 inches
- Battery: 6000 mAh
- Rear camera: Single, 50MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Infinix Hot 70 with other models:
Infinix Hot 70 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price | 130 EUR |
Design
| Height | 6.61 in (167.9 mm) |
| Width | 3.11 in (79.1 mm) |
| Depth | 0.3 in (7.5 mm) |
| Weight | 6.88 oz (195 grams) |
| Build materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 112.1 cm2 |
| Resolution | 720 x 1576 px |
| Points per inch | 256 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 84.4% |
| Additional Features | -120Hz, 700 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|
| GPU | - Mali-G52 MC2 |
|
Memory
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, XOS 16 |
| User Interface | XOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-50 MP, f/1.9, (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Type |
|
| Charging |
-45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Infinix Hot 70 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
